maxresdefault

Daj szansę musicalowi

Jedna z alternatyw filmów i seriali

W naszych czasach większość młodzieży nie czyta książek i nie ogląda musicali. Władzę mają filmy i seriale. Postanowiłam zaburzyć spokój na świecie i ja, jako młoda osoba, postanowiłam obejrzeć musical z pozoru zabawny, a w rzeczywistości poruszający poważne tematy.

Musical Heathers napisany przez Laurenca O’Keefe i Kevina Murphy był inspirowany filmem z 1989 o tym samym tytule. Opowiada o siedemnastoletniej Veronice Sawyer uczęszczającej do szkoły Westerburg High School. Veronica jest oburzona postępowaniem uczniów w szkole. Popularni, lubiani uczniowie znęcają się nad tymi mniej popularnymi i lubianymi. Nastolatka wspomina czasy szkoły podstawowej, kiedy wszyscy byli przyjaciółmi i marzy o tym, aby wszystko znowu było takie proste. Niestety, zdaje sobie sprawę, że jej opinia nie ma żadnego wpływu na społeczność szkolną, o czym uświadamia ją dwójka chłopaków (Ram Sweeney i Kurt Kelly) znęcających się nad jej grubszą przyjaciółką, Marthą Dunnstock. Veronica wie, że w szkole jest tylko jedna grupa ludzi, mogąca wywrzeć wpływ na pozostałych uczniów: Heathers, trzy najpiękniejsze i najpopularniejsze dziewczyny: przywódczyni drużyny cheerleaderek Heather McNamara; cierpiąca na bulimię i pozbawiona głębszej osobowości Heather Duke i królowa szkoły – Heather Chandler. Gdy władczynie szkoły były w opresji (mogły dostać karę po szkole), Veronica pomogła im, dzięki czemu Heather Chandler zauważyła potencjał koleżanki. Heathers dokonały jej metamorfozy – z mało znanej dziewczyny zrobiły piękność (do czego odnosi się piosenka „Beautiful” z musicalu). W szkole również pojawia się uczeń, który zawraca odmienionej Veronice w głowie. Z pozoru prosta historia o licealistce ma drugie dno – porusza temat samobójstwa, chorób psychicznych, depresji. Do ciekawej fabuły dochodzą niesamowite piosenki wpadające w ucho. Zaczynając od wesołych utworów o imprezie nastolatków, kończąc na piosenkach o zabójstwie czy wysadzeniu całej szkoły. Musical jest przeznaczony dla widzów starszych i dojrzalszych (pojawia się czasem wulgarny język, poruszane są poważne tematy itp). Całość jest w języku angielskim. Bardzo podobała mi się historia, aktorzy i piosenki, najmniej natomiast podobała mi się scenografia, chociaż tragedii nie było.

Musical warty polecenia i obejrzenia, przeznaczony dla osób w każdym wieku. Pamiętam, że dzięki Heathers przekonałam się do musicali i teraz, kiedy znajduję jakiś interesujący, daję mu szansę, a nie skreślam. Nie twierdzę, że każdy z nich jest lepszy niż filmy i seriale, ale warto przynajmniej spróbować.

Paulina Bagińska


Wasilków Site All right reserved.

Designed by HackaDesign.com