car-repair-362150_1280

Czarodziej od śrubek, zębatek i przekładni

W dzieciństwie każdy z nas marzył. Jeden chciał zostać żołnierzem, drugi lotnikiem, a trzeci kochał pojazdy, pragnął je naprawiać. Wraz z dorastaniem i dojrzewaniem w większości przypadków dziecięce plany poszły w zapomnienie, jednak są ludzie, którzy postanowili podążać w kierunku, w którym chcieli pójść już od dzieciństwa.

Co to w ogóle za zawód?

Mechanik samochodowy jest to osoba, która naprawia i dokonuje przeglądu samochodów oraz innych pojazdów mechanicznych. Do głównych obowiązków pracownika tego należy, m.in.: wykonywanie prac regulacyjnych, wykonywanie napraw, kontrola stanu technicznego pojazdów, zespołów, podzespołów i układów.

Jakie kwalifikacje są niezbędne?

By zostać mechanikiem samochodowym, należy mieć wykształcenie zawodowe lub średnie techniczne samochodowe oraz prawo jazdy kat. B, a także doświadczenie zawodowe w wykonywaniu usług związanych z pojazdami (np. wymiana opon, oleju, montaż układu wydechowego itp.). Zatem mechanik musi mieć szeroką wiedzę na temat budowy i zasad działania wszystkich zespołów i układów pojazdu.

Co z charakterem mechanika?

Pożądaną cechą w tym zawodzie jest zdolność koncentracji uwagi, która pozwala na znalezienie usterki, a także spostrzegawczość i zdolność logicznego myślenia. Poza tym, osoba ta powinna cechować się cierpliwością, dokładnością oraz dobrą koordynacją wzrokowo – ruchową. Duża sprawność fizyczna i manualna jest nieodzowna wraz z dobrym wzrokiem, słuchem i węchem.

Jakieś przeciwwskazania?

Kandydata dyskwalifikuje alergia na substancje chemiczne, tj. oleje, smary, paliwa itp. i wada wzroku, której nie ma możliwości skorygować okularami oraz zaburzenia koordynacji ruchowej.

Potrzebne to czy nie?

Mechanik może pracować nie tylko w warsztatach, ale również na stacjach kontroli pojazdów, w firmach transportowych czy fabrykach samochodów, lecz gdy jest słabym fachowcem, to nie będzie pracował nigdzie. Potrzebni i poszukiwani są wykwalifikowani, znający się na swoim fachu i chcący się samodoskonalić.

Co z pieniędzmi?

Wynagrodzenie zależy od tego, czy mamy własny warsztat, czy pracujemy u kogoś. Ważna jest także liczba klientów, jaka nas odwiedza (wiąże się to z tym, ile czasu spędziliśmy na rynku pracy jako mechanik). Wysokość wynagrodzenia waha się od 1,5 tys. Do 4,5 tys. złotych miesięcznie.

Stanisław Pankiewicz


Wasilków Site All right reserved.

Designed by HackaDesign.com