christmas-1046068_1280

Czy warto obchodzić święta Bożego Narodzenia?

Z pewnością wielu zastanawia się nad odpowiedzią na powyższe pytanie. A jest ona taka prosta. Przedstawię kilka argumentów, które sam uważam za niezbędne do przeanalizowania, aby móc udzielić odpowiedzi.

Po pierwsze, są to dni, gdy możemy poświęcić czas rodzinie, powspominać minione lata, zastanowić się nad sensem życia. To także doskonały moment na refleksje.

Po drugie, często to jedyny czas w roku, kiedy cała rodzina może się spotkać oraz złożyć sobie życzenia i  porozmawiać.

Po trzecie, czas ten stanowi przełomowy moment w ciągu roku, w którym każdy katolik rozmyśla o narodzinach Pana Jezusa, wizycie trzech mędrców ze wschodu.

Po czwarte, w tym czasie mamy okazję zwolnić trochę w trakcie biegu przez życie i zbliżyć się bardziej do Boga, poprzez na przykład pasterkę, czytanie Pisma Świętego, śpiewanie kolęd.

Po piąte, bardzo często to właśnie my wraz z naszą rodziną sami przygotowujemy symboliczne dwanaście potraw i możemy czerpać przyjemność ze wspólnego jedzenia i świętowania w gronie naszej rodziny.

Po szóste, Boże Narodzenie to doskonały czas na wymienienie się z rodziną prezentami, świetna okazja do sprawienia bliskim przyjemności oraz do tego, aby  i oni mogli sprawić  nam przyjemność.

Po siódme, bardzo wiele radości przynosi wspólne przygotowywanie się na przyjście na świat Pana Jezusa, ubieranie choinki, szykowanie potraw, porządkowanie mieszkania. Najlepsza jest natomiast chwila zakończenia działań i przyjrzenie się ogromowi pracy, jaki wykonaliśmy.

Po ósme, patrząc na nowonarodzonego Jezusa, modląc się, sprawiamy sobie świetną możliwość do pojednania się z rodziną, zażegnania konfliktów, przełamania się opłatkiem i miłego spędzania czasu w zgodzie.

Po dziewiąte, wspólnym działaniem możemy pielęgnować tradycje i przekazywać młodemu pokoleniu, jak powinno obchodzić się święta bożonarodzeniowe. Bez edukowania najmłodszych nie będą oni mieli skąd wynieść poszanowania tradycji, dbałości o najbliższych, a gdy nie pokażemy im tego, to nasza przyszłość będzie spoczywać w rękach bezwzględnych półrobotów, dla których tradycja, wiara za ileś lat nie będzie nic znaczyć.

Po dziesiąte, po przygotowaniach i oczekiwaniu bardzo miło jest poczuć magię świąt. Ci, którzy nie poczynili żadnych z wyżej wymienionych działań, nie będą wiedzieli, jakie piękne jest to uczucie.

Podsumowując, święta Bożego Narodzenia są bardzo ważną uroczystością oraz okresem liturgicznym w życiu chrześcijanina, dlatego warto, a nawet powinno się obchodzić je z należytym szacunkiem i po właściwym przygotowaniu.

Staś


Wasilków Site All right reserved.

Designed by HackaDesign.com