laptop-3087585_640

Sens nauki

Obowiązek szkolny  trwa do 18 roku życia. Wszyscy muszą chodzić do szkoły, ale czy naprawdę warto? Moim zdaniem tak.

Po pierwsze, ucząc się wszystkich przedmiotów, łatwiej nam wybrać kierunek, którym będziemy zajmować się całe życie. Łatwiej będzie nam wybrać szkołę, do której się wybierzemy, bo gdy źle wybierzemy, z pozoru łatwa praca wyda się bardzo ciężka dlatego, że niepowiązanie jej z naszymi zainteresowaniami sprawi trudności w późniejszym jej wykonywaniu.

Po drugie, będziemy mieli bogaty zasób słownictwa i bez najmniejszego problemu będziemy mogli porozumiewać się ze wszystkimi ludźmi. W sferach naukowych, ale nie tylko, zasób ten bardzo się przyda. Jeśli będziemy rozmawiać z osobami wykształconymi, to możemy odczuć zakłopotanie, gdy posiadane przez nas słownictwo okaże się zbyt ubogie do „poruszania się” w jakiejś dziedzinie.

Po trzecie, podczas rozmowy o pracę, nasz przyszły przełożony może dać nam większe szanse na zatrudnienie. Zatrudniając nas, będzie wiedział, że podpisuje umowę ze specjalistą, wykwalifikowanym pracownikiem, który zna się na fachu, bo m.in. rozumie słownictwo branżowe. Moim zdaniem to bardzo duży atut, który możemy posiąść za tak niewiele.

Po czwarte, ucząc się, przychodzimy do szkoły, uczelni, gdzie codziennie spotykamy nowe osoby, potencjalnych nowych znajomych. Przez takie „półprzymusowe” spotkania jest czas na poznanie, zaprzyjaźnienie. W takich miejscach można poznać naprawdę ciekawe osoby.

Po piąte, jakakolwiek nauka ubogaca naszą osobowość. Cała idea kształcenia opiera się na chęci przekształcenia się w światłą, wykształconą osobę. Na początku może się wydawać to niepotrzebne, zbędne, lecz najczęściej przydatność posiadanej wiedzy pojawia się dopiero potem, gdy często jest za późno na zmianę nastawienia i postępowania.

Po szóste, ucząc się języków obcych, łatwiej porozumieć się z turystami, cudzoziemcami, ale też nasza komunikacja za granicą stanie się o wiele łatwiejsza.

Wystarczy tylko poświęcić temu troszeczkę czasu, a będą z tego wielkie korzyści.

Po siódme, nauka to też tak naprawdę nasz obowiązek, nasi rówieśnicy ponad 100 lat temu nie mogli nawet uczyć się swojego ojczystego języka, Polski nie było na mapie, a zaborcom nie zależało na tym, aby naród polski był wykształcony. Tamci młodzi ludzie daliby wiele, żeby mieć tak obszerny dostęp i możliwość do nauki, jaką mamy my obecnie.

Podsumowując, nauka powinna być bardzo ważnym, wręcz kluczowy moment życia młodzieńczego.

St.P


Wasilków Site All right reserved.

Designed by HackaDesign.com