sport-562154_640

Dlaczego warto uprawiać sport?

Często od najmłodszych lat słyszymy, że sport to zdrowie. Ale ile jest w tym prawdy? Jakie są korzyści z regularnych ćwiczeń?

Po pierwsze, aktywność fizyczna wzmacnia organizm. Ruch wspiera w szczególności mięśnie, które nie tylko są odpowiedzialne za sprawność fizyczną, ale i za prawidłową postawę ciała. Zapobiega ona w dużym stopniu przeciążeniom pewnych partii mięśni, a tym samym urazom oraz kontuzjom.

Po drugie, sport pozwala pozbyć się nadmiaru energii. Codzienność powoduje gromadzenie się w nas energii. Niezdrowo jest jej nie rozładowywać, a ruch to spożytkowanie w kontrolowany sposób tej właśnie energii. Podczas ćwiczeń uwolnimy nadmiar, przez co podczas prac wymagających skupienia nie będziemy mieli problemów.

Po trzecie, aktywność fizyczna obniża ryzyko otyłości. W większości przypadków jest to spowodowane nieprawidłowym bilansem między energią dostarczoną, a zapotrzebowaniem energetycznym. Sport to doskonały sposób na zniwelowanie nadmiaru dostarczonej energii.

Po czwarte, sport oddziałuje pozytywnie na mózg oraz samopoczucie. Podczas aktywności fizycznej powstają endorfiny odpowiadające m.in. za uczucie szczęścia i poprawę nastroju. Oprócz tego, podczas ćwiczeń fizycznych mózg jest lepiej dotleniany. Dzięki temu umysł pracuje znacznie sprawniej.

Po piąte, sport poprawia pracę układu krwionośnego oraz serca. Dzięki aktywności fizycznej stabilizuje się ciśnienie krwi. Obniża się poziom cholesterolu, co powoduje zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia w organizmie zawału serca i udaru mózgu. Zwiększa się wydolność mięśnia sercowego. Polepsza się ukrwienie wszystkich organów wewnętrznych, tkanek oraz mięśni.

Jak widać korzyści z regularnej aktywności fizycznej jest wiele. Niewątpliwie sport to czysty zysk dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.

Staś


Wasilków Site All right reserved.

Designed by HackaDesign.com